Tekstil Klima Sistemleri

Soğutma ile birlikte nemin de önemli olduğu sektörlerin başında Tekstil Sektörü gelir. Bu sektörlerde sıcaklık ve nem kontrolünde en uygun ve etkili çözüm Evaporatif Klimalardır.

 

Evaporatif klima; dokuma, örgü ve iplik işleme hollerinin olmazsa olmaz koşuludur. Statik elektriğin önlenmesi ve ipliklerin kurumaması için evaporatif klima ile sıcaklık ve nem kontrolünün yapılması gerekmektedir.

 

İplik işleme ve dokuma fabrikalarında uygulanan geleneksel inşai tip fıskiyeli nemlendirme santralleri ile Evaporatif klima santralleri karıştırılmamalıdır. Geleneksel inşai tip fıskiyeli nemlendirme santralleri ile yeterli soğutma sağlanamazken, Evaporatif klima santralleri ile hem soğutma hem de nemlendirme istenilen şartlarda sağlanmaktadır.

 

Evaporatif klimanın soğutmasının yeterli olmadığı durumlarda, chiller ile beslenen klima santralleri veya gazlı paket tip klimalar ile çözüme ulaşılabilir.

 

Evaporatif klimalar ile yapılan soğutma ve nemlendirme sistemleri;

● Elyafların mukavemetini arttırarak kopmaları önler ve üretim hızında artış sağlar.

● Elyaf süspansiyonunun bir yerden bir yere taşınmasını sağlayarak esneklik kazandırır.

● Hataları önleyerek ürün kalitesini yükseltir. Üründe buruşma ve tozlanma önlenir; ürün dökümlü olur.

● İplik ayrışımını ve kontrolünü kolaylaştırır. 

● Statik elektriği azaltarak ürünün kontrolünü kolaylaştırır ve yine statik elektrikten doğan makina süratinin %5-10 oranında azalmasını engeller. Ayrıca elektronik kart arızaları minimuma iner, makina aşınması önlenir ve makina ömrü artar.

● Elyaf kopmalarını en aza indirgediğinden havada uçuşan elyaf, hava ve tozlar da en aza indirgenmiş olup mevcut olanları da bastırarak yere çökeltir.

● İşçi verimini %40’a kadar arttırır. 22 °C’nin üzerindeki her bir derecelik artış, işçi veriminde %4’lük düşüşe sebep olur. 35 °C’de çalışan bir işçi, 25 °C’de çalışan bir işçiden %40 daha az verimle çalışır.

 

Aşağıda, bazı tekstil sektörü alanlarında anahtar teslim projelendirdiğimiz üretim ve örgü holleri bulunmaktadır.