Endüstriyel İklimlendirme Sistemleri

Bir işletmede, o işletmenin karakterine uygun şartları sağlayan iklimlendirme sistemi yok ise, o işletmede verimli üretim ve kaliteden bahsetmek mümkün değildir. Kısıtlı hava sirkülasyonu, makinaların ürettiği ısı ve güneş etkisi endüstri alanlarında makina ve işçi verimini düşürmektedir.

 

Endüstri alanlarının soğutulmasında en uygun çözüm genelde Evaporatif Soğutmadır. Direkt evaporatif klimalar, gazlı klimaların harcadığı enerjinin sadece %10’unu harcayarak taze, serin ve bol hava üretirler.

 

Direkt evaporatif soğutma; endüstri alanlarının nem ve sıcaklık değerlerini optimum konfor seviyesine getirebilen ucuz, pratik, çevreci ve inovatif bir yaklaşımdır.

 

İplik fabrikalarında uygulanan nemlendirme sistemi ile Evaporatif Soğutma karıştırılmamalıdır. Nemlendirmede yeterli soğutma sağlanamazken, Evaporatif Soğutmada hem soğutma hem de nemlendirme istenilen şartları sağlamaktadır.

 

Evaporatif klimanın soğutmasının yeterli olmadığı durumlarda, chiller ile beslenen klima santralleri veya paket tip klimalar ile çözüme ulaşılabilir.